Prokurator po raz kolejny bada postępowanie Obywatelskiego Biura Interwencji
Na łamach tego wydania „CEL”-u poinformowaliśmy, że nasze Stowarzyszenie otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego. Na tym można by zakończyć tą informację, gdyby nie fakt, że Jacek Karnowski prezydent Sopotu, po zapoznaniu się z treścią protokółu Walnego Zgromadzenia Członków OBI, skierował do Prokuratury Rejonowej w Sopocie zawiadomienie z 03.10.2008 r. o popełnieniu przestępstwa z żądaniem wszczęcia postępowania karnego w stosunku do uczestników Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Fundacja POCUL powstała na w 1980 r. w Australii z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca z Sydney, społecznika wielkiego formatu. Fundacja postawiła sobie za cel popieranie niezależnych społecznych inicjatyw. W związku z przemianami jakie zaszły w Polsce, po upadku komunizmu, Fundacja postanowiła stać się promotorem społeczeństwa obywatelskiego, to znaczy tych inicjatyw i tych cnót obywatelskich, które są fundamentem społecznie zakorzenionej demokracji.
Nowe możliwości w zakresie świadczenia pomocy prawnej
Z ogromną przyjemnością uprzejmie informuję, że w dniu 25 października 2007 r. Pan Jacek Wojciech Gibała, przewodniczący Obywatelskiego Biura Interwencji podpisał z Panem mec. Zbigniewem Królem, reprezentującym kilka Kancelarii Prawnych i Kancelarię Adwokacką porozumienie o opiece prawnej nad sprawami będącymi przedmiotem zainteresowania naszej Ogólnopolskiej Organizacji Obywatelskiej.
Minister Sprawiedliwości, decyzją z 24.01.2007 r., wpisał naszą Ogólnopolską Organizację Obywatelską do „Wykazu instytucji, organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń, na rzecz, których Sądy i Prokuratury mogą zasądzać oraz orzekać wpłacenie nawiązek pieniężnych.”. W związku z powyższym, tak w postępowaniu karnym prowadzonym przez Sądy oraz Prokuratury, jak i w postępowaniu cywilnym, mogą być zasądzane nawiązki pieniężne, które należy wpłacać na konto bankowe Obywatelskiego Biura Interwencji prowadzonego w PKO BP O/Sopot nr 71 1020 1853 0000 9102 0089 4816.
Spotkanie w Gabinecie Marszałka Sejmu RP
Przewodniczący Obywatelskiego Biura Interwencji, otrzymał osobiste pismo od Pana Ministra Pawła Kwaśniaka, Dyrektora Generalnego Kancelarii Sejmu RP, kierującego Gabinetem Marszałka Sejmu, który w imieniu Marszałka Sejmu RP Pana Marka Jurka, odpowiadając na pismo skierowane do Pana Marszałka, przesłał zaproszenie do złożenia mu wizyty, podczas której w imieniu Marszałka Sejmu, chętnie zapozna się z działalnością oraz problemami naszej Ogólnopolskiej Organizacji Obywatelskiej.
Obywatela łączy z państwem szczególny stosunek prawny. Ktoś, kto jest obywatelem Polski ma prawo domagać się realizacji swoich obywatelskich uprawnień a wobec państwa powinien wywiązywać się ze swoich obowiązków. Obywatel nie jest jednak poddanym, który musi we wszystkich sprawach być państwu bezwzględnie posłuszny. Potrzebuje on wiedzy, aby rozumieć, co dzieje się wokół niego. Powinien orientować się, jakie są zadania i uprawnienia władz gminnych w zakresie gospodarki komunalnej czy oświaty na różnych poziomach. Zaangażowany obywatel powinien umieć dostrzec przypadki naruszania praw w swoim najbliższym otoczeniu, umieć im zapobiec lub pomóc Pokrzywdzonym. Taką wiedzę o obywatelu przekazuje się już uczniom w gimnazjum.